Lelieteelt in Nieuw-Roden
Algemeen
De afgelopen tijd zijn er bij ons meerdere meldingen en vragen binnengekomen over een lelieveld aan de Veldweg in Nieuw-Roden. Omwonenden geven aan zorgen te hebben, onder andere over het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen.
Wij vinden het belangrijk om inwoners hierover te informeren. Op deze pagina leest u wat er tot nu toe bekend is, welke stappen wij hebben gezet en wat onze rol is. Deze pagina werken we bij wanneer er meer te melden valt.
Gesprekken met betrokkenen
Wij hebben de afgelopen weken verschillende gesprekken gevoerd met betrokkenen. Zo is er gesproken met omwonenden, de lelieteler en de projectleider van de pilot Drentse Lelie. In deze gesprekken is informatie uitgewisseld over:
- de zorgen van inwoners
- de regels die gelden voor agrarische teelt
- de pilot Drentse Lelie
- de rol en mogelijkheden van de gemeente
Daarnaast is er een gesprek geweest met een actiecomité dat door bewoners uit de omgeving is opgericht. Ook met hen is gesproken over de zorgen die leven en de vragen die er zijn. Wij bekijken op dit moment op welke manier de omgeving verder kan worden geïnformeerd.
De situatie in Nieuw-Roden
Wij hebben de afgelopen weken informatie verzameld over de lelieteelt en het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen. Daarbij is contact geweest met verschillende partijen en deskundigen om een zo volledig mogelijk beeld te krijgen van de situatie.
De vragen die bij inwoners leven, nemen we serieus. Een aantal van deze vragen beantwoorden we binnenkort op deze pagina.
Rol van de gemeente
Volgens ons omgevingsplan is lelieteelt toegestaan op landbouwgrond. Voor het aanleggen van een lelieveld hoeft een teler geen vergunning aan te vragen bij ons.
Dat betekent dat wij vooraf niet op de hoogte hoeven te zijn van het aanleggen van een lelieveld. Ook in dit geval hoorden wij pas van het lelieveld nadat er meldingen en vragen uit de omgeving binnenkwamen.
Omdat de teelt op deze locatie volgens de regels is toegestaan, kunnen wij de lelieteelt niet zomaar verbieden. Als gemeente hebben wij daarbij wel een rol in het toezicht op de zorgplicht. Dit betekent dat telers zorgvuldig moeten omgaan met hun omgeving en met het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen.
Wij kijken daarom welke mogelijkheden er zijn om hier toezicht op te houden en hierover in gesprek te blijven met betrokkenen.
Gebruik van gewasbeschermingsmiddelen
Er is landelijk discussie over het gebruik van gewasbeschermingsmiddelen en mogelijke gevolgen voor gezondheid en milieu. Sommige onderzoeken wijzen op mogelijke verbanden tussen het gebruik van deze middelen en bepaalde gezondheidsrisico’s. Tegelijkertijd zijn de onderzoeksresultaten op dit moment nog niet eenduidig genoeg om het gebruik van deze middelen bij landbouw in de buurt van woningen of scholen algemeen te verbieden.
In Nederland mogen alleen gewasbeschermingsmiddelen worden gebruikt die zijn beoordeeld en toegelaten door het College voor de toelating van gewasbeschermingsmiddelen en biociden (Ctgb). Volgens dit college voldoen deze middelen aan de geldende veiligheidsnormen.
De Drentse Lelie
De teler in Nieuw-Roden neemt deel aan de pilot De Drentse Lelie. Dit is een initiatief van een groep boeren uit de regio, waarbij ook de provincie Drenthe betrokken is.
Binnen deze pilot wordt gewerkt aan duurzamere vormen van lelieteelt. Volgens de initiatiefnemers is de milieubelasting van de teelt binnen deze pilot vergelijkbaar met die van andere landbouwgewassen. De gewasbeschermingsmiddelen die worden gebruikt zijn dezelfde als bij andere teelten, zoals aardappelen en uien.
Vervolg
Wij blijven de situatie volgen en in gesprek met betrokkenen. Zodra er meer informatie beschikbaar is, delen we die op deze pagina.